Výběr kvalitní dětské obuvi se na první pohled nemusí zdát nijak komplikovaný. Samozřejmě na prvním místě by měla být kvalita, dětská noha roste a také se začínají vyvíjet první komplikace, proto právě obuv by měla být prostředkem, který dokáže různým vadám jak zabránit, tak je případně i zmírnit. Dítě samotné nedokáže ovlivnit a zjistit, že to, co má právě na nohou, je správné a vyhovuje mu to. Dětská noha by měla být hlavně v pohodlí. To, že se nejedná o správné boty, si nemusí delší dobu uvědomit ani samotný dospělý.
Obuv vybírejte nejen podle délky nohy, ale i podle toho, jak je široká, v žádném případě v ní nesmí být noha jako v kleštích. To by obzvláště u malých dětí mohlo způsobit nenapravitelnou škodu, protože jejich kosti jsou měkké a mohlo by tak dojít k nenávratným změnám na kostech. V žádném případě nepořizujte boty, které mají užší špičku, volte spíše tvar kulatý, kde mají prsty dostatek místa.
Boty nekupujte přesně na míru, ale s rezervou alespoň jednoho centimetru nebo centimetru a půl. Abyste velikost trefili správně, vyndejte vnitřní stélku, dítě pak na ni položí nohu a je hned jasné, jestli máte správné číslo boty nebo bude třeba větší či menší. U tohoto měření by dítě mělo vždy stát. Zkoušejte vždy celý pár bot a nechte dítě udělat pár kroků. Těžké boty v žádném případě ne, děti mají nohu křehkou a těžká obuv by ji zbytečně zatěžovala.
U malých dětí vybírejte zapínání na suchý zip, to zvládnou opravdu i ti nejmenší, postupně pak přejděte na obuv s tkaničkami, formou hry si s tím dítě určitě poradí, chce to jen trpělivost. Výšku boty volte po kotníky, noha tak bude celá „schovaná“.
Důležitý je také materiál. Ideální je přírodní nebo kombinace umělého a přírodního, neměl by propouštět vlhkost. Při chůzi dochází k nárazům nohy na pevný povrch, podešev by tedy měla být z materiálu, který dokáže tyto nárazy ztlumit.