Jíte ryby? Nebo jen tak rybaříte pro zábavu a úlovek zpravidla pustíte zpět. Asi nejpočetnější a nejvíc chytané ryby jsou v ČR kapři. Když projdete fotky s různými rybářskými úspěchy, myslím, že kapr tam chybět určitě nebude. Ono lovení kapra je hlavně o zážitku, vzájemném souboji a mít zkrátka tu společnou fotku. Naštěstí se tato rybářská filosofie stále rozšiřuje, ryba patří vodě a vyhraná trofej v podobě snímku je tím pravým úlovkem.
I proto existuje mnoho nejlepších prutů na kapry, věnující se přímo lovu právě kaprů. Říká se jim kaprové pruty, rybářské pruty na kapry, či pruty na kaprařinu. Je to klasika a každý si vybere prut na míru podle toho, kde se chystá lovit. Jasně délka prutu je totiž základ. Dříve jsme používali převážně pruty teleskopické, které i dnes prošly modernizací a slibují skvělý zážitek z rybaření. V nabídce naleznete ale i dvou až čtyřdílné sety, které se hodí především na delší hody.
Je z čeho vybírat, nejen podle délky chtěného náhozu, ale samozřejmě ceny, hmotnosti a použitých materiálů. U moderních prutů na kaprařinu vybíráme často z uhlíkových materiálů, do kterých se přidávají zušlechťující látky a kevlar, pro zajištění pružnosti a pevnosti. Platí jedno pravidlo. Správný kaprový prut by měl přenášet pohyb ryby až k rybáři. Nezapomenout nesmíme ani na nához, kde by nás prut měl podpořit svou pevností. Jak vlastně kapr reaguje na návnadu? Zpravidla se říká, že jeho výpad je velmi rychlý, razantní a nečeká tedy jak leklá ryba, než mu návnada skočí do úst. Zde přichází vhod zmiňovaná citlivost prutu. Délka prutu se pak odvíjí od toho, kde budete chytat. Ze zkušenosti se na kratší vzdálenosti na malých vodách a na lov blíže břehu používají pruty do 3m. Naopak na rozsáhlých vodních plochách, kde se dá předpokládat, že budete nahazovat třeba i 100m daleko a více, využijete pruty delší a tvrdší, abyste svůj boj dotáhli zdárně do konce.