Není člověka, který by chtěl bazén, v němž by bylo něco, co by ani vzdáleně nepřipomínalo průzračně čistou vodu. Pokud už někdo takovou vlastní nádrž má nebo po ní touží, jde zásadně o to, aby v ní byla voda, do jaké se člověk vnoří s nadšením a nikoliv s odporem.
Ovšem taková bazénová voda nezůstane nikdy dlouho průzračná. Jakmile do ní něco napadá a nanosí se, jakmile se tam rozmnoží všemožné mikroskopické potvůrky, začne být zle. A nejpozději v tuto chvíli, raději ovšem už i preventivně, je záhodno s tím začít něco dělat. Tedy:
a) používat adekvátní bazénovou chemii, jež něco zlikviduje a něco alespoň vysráží,
b) používat bazénový vysavač, který zbaví všech nečistot dno,
c) používat nějakou tu síťku na teleskopické tyči, jíž se odstraní to, co pluje na hladině,
d) a nezapomenout ani na kvalitní filtraci, jež se postará o to, co se vznáší někde mezi hladinou a dnem.
Správné pískové filtrace jsou více než důležité. Protože bez těchto by se nikdy nepodařilo to, co ve vodě pluje, odstranit, bez nich by byly různé zvířené kaly něčím, co by tam člověka obtěžovalo nepřetržitě.
Zatímco díky takové filtraci je voda taková, jaká má být. Protože do této je voda pod tlakem vehnána, zde se přefiltruje přes písek tisíci drobných kanálků mezi jeho zrny s ostrými hranami a vrací se zpět čistá jako křišťál.
A její stinné stránky? I ty existují, ovšem nejde o nic tragického.
– Zmíněné kanálky se prostě občas zanesou a je třeba je propláchnout zpětným proudem vody.
– Písek musí být kvůli správné funkci s ostrými hranami. A pokud se tyto během zpravidla několika let ohladí, je třeba tuto pískovou náplň nahradit novou.
Což ale zvládne každý „levou zadní“, jak se říká. A pak je voda přesně taková, jaká má být. Ideální pro koupání a jiné osvěžující radovánky.
Takže si takovou filtraci ke svému bazénu určitě pořiďte a starejte so o ni. Bohatě se vám to vrátí.