Na internetu je dnes možné téměř cokoliv. A jednou z těchto věcí je i placení nejrůznějších věcí. To je obvykle prováděno pomocí kreditní či debetní karty nebo převodem na účet přes internetové bankovnictví.
To samozřejmě přineslo otázku, zda by nebylo možné vynalézt čistě internetovou měnu, kterou by bylo možné platit, avšak která by neexistovala ve fyzickém slova smyslu. Tak vznikl princip kryptoměn.
Je pravdou, že většina běžných lidí přesně neví, co jsou kryptoměny. Možná zaslechli něco o bitcoinu, ale to je tak vše. Přitom jich existuje daleko více, a nové jsou přidávány každý den. Jak tedy celý ten byznys funguje?
Jednoduše řečeno, tyto virtuální měny fungují na principu toho, že je lidé nakupují a prodávají, a následně směňují za reálné peníze. Je totiž sice možné jimi platit, avšak jen málokdo to ví a jen minimum firem je akceptuje.
Svou hodnotu tak získávají tím, kolik skutečných peněz jsou za ně lidé ochotni zaplatit. Z toho samozřejmě vyplývá, že je velmi nestálá a často kolísá. Svůj vliv na to má také to, kolik nevytěžené měny je ještě k dispozici a jak náročná těžba je.
Kryptoměna se totiž získává tak, že náš počítač provádí nejrůznější matematické operace, díky kterým má šanci, že po jejím vyřešení získá některý z typů měny. Ta však s postupem času stále klesá, neboť jich je jen omezené množství.
To samozřejmě znamená, že v současnosti stále získávají na hodnotě. Je však nutné si zapamatovat, že ta není dána jen svou raritou, ale také tím, zda jsou lidé ochotni je kupovat, a za kolik. Koneckonců, věc může být sebevzácnější, avšak pokud o ni lidé nebudou mít zájem, velkou cenu mít nebude.
Opomenout samozřejmě nelze ani náklady spojené se samotnou těžbou. Jistě, lze ji provádět na kterémkoliv počítači, avšak ty méně výkonné nemají prakticky žádnou šanci na úspěch. Je tedy potřeba výkonná soustava, která také něco stojí.
Je tedy dobré se řádně zamyslet nad tím, zda se nám to vše vůbec vyplatí. Snadno totiž můžeme o své peníze přijít.