Mít vlastní bydlení je nepochybně snem mnoha lidí, a to nejen těch mladých. Problémem však je fakt, že ceny nemovitostí rozhodně nejsou nejmenší. A pokud nám rodiče neinvestovali již od mala do stavebního spoření, pak nemáme šanci dát takovou částku dohromady dřív, než bude naše vysněná nemovitost prodána.
Proto není divu, že mnoho lidí sahá v těchto případech po hypotéce, tedy účelové půjčce, určené ke koupi či rekonstrukci konkrétní, předem dané nemovitosti. Je samozřejmé, že je finančně nevýhodná, jako ostatně každá půjčka, avšak pro mnohé lidi to může být jediná možnost, jak mít vlastní bydlení ještě dřív, než půjdou do důchodu.
Hypotéky poskytují jak bankovní, tak nebankovní společnosti. Liší se od sebe především výší úroků a jiných poplatků a také typem hypoték, které nabízejí. Například poměrně novým produktem, který nabízí právě nebankovní společnosti, je americká hypotéka.
Jak vidíme již z názvu, přišla k nám ze Spojených států Amerických. Tam se jedná o běžný způsob financování bydlení. U nás si však zatím hledá své místo na trhu. Má to těžší zejména proto, že se od těch, na které jsme zvyklí, v některých ohledech odlišuje.
Největší rozdíl je zde v tom, že není potřeba ručitel. To jej činí vhodným pro lidi, kteří nemohou či nechtějí nikoho o tuto službu žádat. Avšak firma si přesto musí nějak pojistit, že klient bude platit.
V tomto případě se totiž ručí předmětnou nemovitostí. Ta se stává, až do chvíle, kdy dlužník splatí celou částku, včetně veškerých úroků a poplatků, majetkem firmy, která peníze poskytla. To může způsobit menší problémy, například v případě, že se daný člověk chce odstěhovat ještě předtím, než vše zaplatí. A vzhledem k tomu, na jak dlouho hypotéky bývají, je tento scénář poměrně pravděpodobný.
Nakonec záleží jen na vás, jaký způsob financování bydlení si zvolíte. Jen si vždy dobře rozmyslete, zda je pro vás ten konkrétní výhodný, ať později svého rozhodnutí nelitujete.