Jestli už nás nebaví čekat každý měsíc na výplatu a doufat, že jednou dostaneme přidáno je pravý čas na to vystoupit z davu a odlišit se. Třeba prorazíme neotřelým byznys plánem, dobře investujeme nebo si jen finančně odlehčíme.
Cest ke štěstí je mnoho tak proč nemůže být půjčka jednou z nich. Základem úspěchu je jen postupovat opatrně a vše si řádně zaevidovat. Půjčky nejsou až tak nebezpečné, ale přeci jen se jedná o tenký led. Musíme rozlišovat, kdy je výhodné vzít si půjčku a kdy nikoliv.
Pokud budeme přistupovat k financím se zdravým rozumem může se stát, že nám peníze budou dobře sloužit. Pokud však budeme využívat peněz k nákupu nepotřebných věcí můžeme často skončit v rukou exekutorů.
Jaké půjčky volit?
Na trhu se můžeme setkat se dvěma typy půjček.
· Bankovní
· Nebankovní
V rámci bankovních půjček mluvíme hlavně o účelových půjčkách. Ty jsou tedy sestaveny tak aby sloužily k předem stanovené účelu. Jedná se např. hypotéku na financování bydlení. Jak již vyplývá z názvu bankovní půjčky poskytují bankovní společnosti. Zde patří komerční banky a ČNB.
Druhý typ půjček tedy nebankovní patří již do lehce rizikovější kategorie. Nebankovní půjčky je často mnohem snazší získat, avšak úročení bývá nastaveno poměrně vysoko. Tudíž je mnohem náročnější se takové půjčky zbavit. Nebankovní společnosti, které půjčky poskytují můžou být často pochybného rázu a jejím hlavním cílem je vydělat. Slovní spojení jako společenská odpovědnost jim často nic neříká.
V obou případech je zapotřebí si spočítat kolik nás daná půjčka bude ve výsledku stát. Cena každé půjčky je vyjádřena v úrocích. Pokud se jedná o rychlou půjčku výše úroků může být pro klienta často likvidační. V rámci bankovních úvěrů jsou splátky stanoveny většinou dlouhodobě což minimalizuje výši splátek a ulehčí tak finančně klientovi.